נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

יובש בעיניים

פנים של ילדה

יובש בעיניים זוהי תופעה ממנה סובלים אנשים רבים ואשר הופכת לנפוצה יותר ויותר עם השנים. הסיבות שגורמות לתופעה הן מגוונות וכך גם אמצעי הטיפול בה. אז אם גם אתם סובלים מעיניים יבשות, צריבה או אי נוחות, הכתבה הבאה יכולה לעזור לכם.

 

תפקידן של הדמעות בשמירה על העיניים

הן אולי נראות לנו טיפות תמימות ומלוחות אך לדמעות שבעינינו יש תפקיד בריאותי חשוב מלבד תפקידן הרגשי המזוהה איתן. הדמעות מיוצרות בשלושה מוקדים שונים בעיניים ומורכבות משלוש שכבות אשר לכל אחת מהן תפקיד אחר. השכבה החיצונית ביותר היא שכבה שומנית אשר מטרתה היא מניעה של תהליך אידוי הדמות ובכך שמירה על הלחות בעין. השכבה האמצעית היא שכבה מימית אשר מסייעת בניקוי העין והשכבה הפנימית ביותר כוללת חלבונים אשר מטרתם היא סיוע בשמירה על בריאות העין וטיפול בזיהומים. ייצור לא תקין של כל אחד מסוגי הדמעות יכול להוביל לחוסר איזון ועל כן לתחושה של יובש.

 

למה שייפגע ייצורן התקין של הדמעות?

הסיבות לפגיעה בייצור הדמעות הן מגוונות וקשורות במנגנונים שונים של הגוף. התופעה יכולה לנבוע משינויים הורמונליים, מצבים דלקתיים, מחלות כמו סוכרת או דלקת מפרקים, מחלת עפעפיים, ניתוחים בעיניים ואפילו מגורמים יום יומיים כמו שימוש בעדשות מגע, שינויים במזג האוויר, הימצאות בסביבה יבשה במיוחד בגלל מיזוג אוויר או צפיה ממושכת במסך מחשב אשר מאיטה את קצב המצמוץ. כדי לדעת אם מדובר במקרה ספציפי או מצב של תסמונת העין היבשה יש לפנות לאבחון אצל רופא עיניים שיבחן את מצב הלחמית והקרנית ואת מידת ייצור הדמות. ניתן לבצע בדיקות כאלו באופטומטריה קלינית כמו אופטיקה כרמית.

 

עכשיו כשאדום ויבש בעיניים

אז איך מטפלים בתסמונת העין היבשה? אם מדובר בתופעה קלה הנובעת מסביבה יבשה, שימוש בעדשות מגע או ישיבה ממושכת מול מסך מחשב, ניתן לטפל בתופעה באמצעות טיפות מיוחדות המשמשות כתחליף לדמעות. במקרים כאלו מומלץ גם להימנע משהייה ממושכת בסביבה המזיקה וכן להקפיד על שתיית מים מרובה על מנת להקל על תסמיני הייבוש. אם מדובר במקרה חמור יותר של יובש בעיניים, ישנם מספר אפיקי טיפול שניתן לפנות אליהם. אמצעים כמו טיפות מתקדמות או משחות המיועדות לשמירה על לחות העין, יכולים לסייע אם הטיפות הבסיסיות אינן עוזרות. אם מדובר במקרים חמורים יותר, ניתן לבחון שימוש באמצעים כמו פקקי סיליקון המונעים מעבר של דמעות אל עבר האף ובכך מסייעים בשמירה על לחות העין. כמו כן, ניתן להשתמש בעדשות מגע מיוחדות שמסייעות בשמירה על לחות העין. בכל מקרה, לפני בחירה באפיק טיפול, חשוב לערוך אבחון אצל רופא עיניים מקצועי על מנת לשלול אפשרות של דלקת עפעפיים או בעיה אחרת שאינה קשורה בעין עצמה. בנוסף, כדאי להסתייע בגורם מוסמך על מנת לבחור את אפיק הטיפול המתאים ביותר.

אישה בדיכאון

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בריאות