נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

ביטוח משכנתא – ממה הוא מגן עליכם?

מטבעות

כשאתם לוקחים משכנתא, הבנק מחייב אתכם לעשות ביטוח חיים ומבנה שמתאים לתוכנית המשכנתא שלכם.

הכתבה תסייע לכם להבין מדוע עליכם לבטח את הדירה ובאילו מקרים אתם מבוטחים.

 

ביטוח – זה מה שבטוח!

הלוואת משכנתא לרכישת דירה מותנית בביטוח. ללא ביטוח הבנק אינו מאפשר לקבל הלוואה. מכיוון שהמשכנתא זו הלוואה לטווח ארוך הכוללת פריסת תשלומים, ריבית והצמדה, הבנק דורש בטחונות. הדירה למעשה משועבדת לבנק ולכן יש להגן על המבנה שלה. כל נזק במבנה יכול להוריד את ערך הדירה ולכן הוא חייב להיות מוגן. בנוסף, אם אחד מהלווים נפטר, הביטוח מכסה את יתרת המשכנתא ולכן יש לעשות גם ביטוח חיים. לפיכך, כפי שאתם נעזרים ביועץ משכנתאות על מנת להוזיל עלויות ובוחרים אותו בקפידה (ראו way out דף הבית ) כך גם יש לבחור סוכן ביטוח.

 

על מה מגן ביטוח המבנה?

ביטוח המבנה מגן עליכם מפני נזקים בדירה. הנזקים במבנה הם: קירות, תקרה, ריצוף, ארונות מטבח, חלונות, דלתות, אינסטלציה, מערכת הסקה, הצפה, דוד חשמל ומים, שריפה, רעידת אדמה ונזק כתוצאה מפגעי מזג אוויר. דהיינו, כל נזק שהוא אינו נפרד מהמבנה מכוסה בפוליסה. הוא אינו כולל ביטוח צד ג'. כלומר, אם לשכנים יש נזק כתוצאה משריפה או הצפה בדירה שלכם, הביטוח לא מגן על הנזק של השכנים ותצטרכו לשלם זאת מכיסכם. כמו כן, הביטוח אינו מגן מנזקים כתוצאה ממלחמה, פיגוע או טילים. לנזקים אלו יש לתבוע את מס רכוש. גם לתכולת הדירה אין הגנה בביטוח זה. חפצי ערך, ריהוט, תכשיטים וכד' מומלץ לבטח באופן פרטי. אם חלילה יש נזק למבנה, חברת הביטוח שולחת שמאי שמעריך את הנזק ועליה לתקן את הנזק על חשבונה ולהחזיר את המצב לקדמותו.

 

על מה מגן ביטוח החיים?

ביטוח חיים הוא למעשה ערבות לבנק המגנה על יתרת ההלוואה שנתן לכם. במקרה מוות של אחד הלווים, הביטוח מכסה את יתרת המשכנתא. למעשה זה גם מגן עליכם, מכיוון שאם חלילה אחד מבני הזוג נפטר, לא יהיה נטל על בן הזוג שנותר בחיים. הביטוח ישלם את היתרה והמשכנתא תסתיים. הסיטואציה שונה במקרה מוות של שני בני הזוג שבוטחו. היות והדירה עוברת למוטבים הם ידרשו לשלם את יתרת המשכנתא לבנק. ביטוח החיים אינו כולל אובדן כושר עבודה כתוצאה מתאונה ומחלה, אך ניתן לעשות הרחבת כיסוי ביטוחי בעניין זה. במידה ומכניסים לפוליסה סעיף הרחבה, הביטוח ישלם את המשכנתא במקרים אלו. כדי לעשות ביטוח חיים, סוכן הביטוח ישאל אתכם שאלות בנוגע למצבכם הבריאותי: האם הייתם מאושפזים או עברתם ניתוחים לאחרונה, האם אתם מעשנים ועוד. מחיר הביטוח נקבע לפי גיל המבוטח ומצבו הבריאותי. אם המצב הבריאותי משתנה בהמשך או שנגמלתם מהרגלי העישון, יש ליידע את חברת הביטוח וכך גם להוזיל את העלויות.

 

עושים ביטוח משכנתא – השוו מחירים!

מומלץ לערוך השוואת מחירים בין חברות הביטוח השונות כדי לקבל את המחיר הזול ביותר ולבדוק היטב את הפוליסה. גם הבנקים מציעים ביטוחי משכנתא אך בדרך כלל הם יקרים יותר. גם לאחר שהחלטתם היכן לעשות את הביטוח, תוכלו תמיד לשנות את חברת הביטוח ללא קנסות, כל עוד אתם משלמים את המשכנתא באופן שוטף. ייתכן ובהמשך תמצאו חברת ביטוח עם הצעה זולה יותר. חשוב לדעת: בסיום תשלומי הריבית על המשכנתא ההחזר החודשי יורד וגם תשלומי הביטוח יורדים בהתאמה. תוכלו להיעזר במחשבון ביטוח דירה באתר "האוצר שלי" של משרד האוצר ולהשוות בין חברות הביטוח השונות.

 

בית מבוטח

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא ביטוח
גלגל הצלה - ביטוח חיים
הוזלה בביטוח החיים

ביטוח חיים הוא אולי הביטוח הנפוץ ביותר והוא מהווה מעיין הסכם בין חברת הביטוח למבוטח. ה"הסכם" מקנה פיצוי כספי